Չորեքշաբթի, 18 Մարտի, 2026
Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ սանձազերծած պատերազմի հետևանքով հայկական կողմի հաստատված զոհերի թիվը 3621 է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով պատգամավոր Կարապետ Մխչյանի հարցին:
«Այս պահին մենք ունենք մահվան վկայականներով հաստատված 3621 զոհ, անհետ կորածների ցուցակում ունենք 321 մարդ, ունենք ԴՆԹ հետազոտման մեջ գտնվող 201 մարմին կամ մասունք և մենք ունենք ավելի քան 100 նույնականացված մարմին, որ նույնականացվել են կոնկրետ հարազատների հետ, բայց հարազատները տարբեր պատճառներով առայժմ հրաժարվում են ընդունել այդ փաստը: Մեր շատ հայրենակիցներ հավատում են, որ իրենց հարազատները ողջ են, գերեվարված են, կան ընտանիքներ, որոնք չեն վստահում ԴՆԹ հետազոտություններին»,- ասաց Փաշինյանը:

The number of identified fatalities of the 2020 Artsakh war stands at 3621 at this moment, according to Prime Minister Nikol Pashinyan.
“At this moment we have 3621 deaths confirmed with death certificates, we also have 321 persons in the list of those missing, we have 201 bodies or remains currently under DNA testing and we have more than 100 identified bodies who were identified with concrete family members, but the families are still refusing to accept this fact for various reasons. Many of our countrymen want to believe that their loved ones are alive, or held captive [in Azerbaijan], there are families who don’t trust the DNA tests,” Pashinyan said in parliament in response to lawmaker Karapet Mkhchyan’s question.