Շաբաթ, 17 Հունվարի, 2026
2020 թվականի Արցախյան պատերազմից հայերի քաղած բազմաթիվ դառը դասերից մեկը միջազգային մամուլում Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից տարածվող կատաղի ապատեղեկատվության դեմ կուռ և հզոր հակազդեցություն ապահովելու անկարողությունն էր: Ըստ ամենայնի, դա հանգեցրեց ակնհայտ կողմնակալության՝ հօգուտ Ադրբեջանի և Թուրքիայի, ընդ որում, ոչ միայն օտարերկրյա մամուլում, այլև աշխարհաքաղաքական և դիվանագիտական հանրույթի շրջանում: ՀԲԸՄ Երիտասարդ արհեստավարժների (ԵԱ) Մադրիդի (Իսպանիա) խումբը Հայաստանում կազմակերպեց վեցօրյա աշխատաժողով՝ «Սթորիթելինգը լրագրության մեջ. անհերքելի փաստերից մինչև բարդ բովանդակություններ» խորագրով:
ԵԱ Մադրիդի խմբի ղեկավար Տիրան Կիլիկեանն այսպես է պատճառաբանում. «Հայաստանը, միանշանակ, Արցախում տանուլ տվեց տեղեկատվական պատերազմը: Պատճառն այն էր, որ չունեինք պատերազմի ընթացքում մեր ջանքերը համակարգելու կուռ ռազմավարություն: Պատճառներից մեկն էլ այն էր, որ մենք ժամանակի մեծ մասը վատնեցինք միմյանց հետ խոսելու համար` արտաքին աշխարհի հետ խոսելու փոխարեն: Չիմանալով, թե ինչպես է հարկավոր մոտենալ հարցին, հաշվի առնվեց օտարերկրյա լրագրողի մեզ տրված խորհուրդը, այն է՝ հանդես գալ վերապատրաստման ծրագրով»:
Վերապատրաստումն անցկացվեց օգոստոսի 2-ից 7-ը Հայաստանի հարավում գտնվող Գորիս քաղաքում. Ronak Press գործակալության աշխույժ թիմը մեկ սենյակում էր հայտնվել Հայաստանն ու Արցախը ներկայացնող խոստումնալից և գործող լրագրողների հետ՝ վերջիններիս սովորեցնելու, թե ինչպես կարող են հայրենի պատմությունները ներկայացնել միջազգային լսարանին:
Ronak-ը Իսպանիայի Բասկերի երկրում տեղակայված շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն է, որը միավորում է 33-րդ զուգահեռականի ողջ երկայնքով՝ Աֆրիկայում գտնվող Արևմտյան Սահարայից մինչև Արևմտյան Ասիայում գտնվող Արևելյան Բելուջիստան, պատերազմական իրադարձությունները լուսաբանող՝ համաշխարհային համարում ունեցող տպագիր, ֆոտո և վիդեո լրագրողների: Հինգ հոգանոց խումբը նաև մեդիա աշխատաժողովներ է անցկացրել Ալժիրի, Լիբիայի և Իրաքյան Քրդստանի տեղացի թղթակիցների համար:
«Արցախում պատերազմի ընթացքում ես նկատեցի, որ տեղացի բազմաթիվ լրագրողներ զբաղված են ինքնագրաքննությամբ և քարոզչությամբ՝ ի նպաստ հայերի ընդհանուր շահի», — ասում է Ronak Press-ի համահիմնադիր Կառլոս Սուրութուսան, որը նախ Կիլիկեանին առաջարկել էր Գորիսում անցկացվելիք ծրագիրը, ապա ստանձնել տպագիր լրագրության բաղադրիչի ղեկավարումը: «Միևնույն ժամանակ այստեղ աշխատում էին պատերազմներում թրծված օտարերկրյա թղթակիցներ, որոնք, տեղում գտնվելով հանդերձ, անհրաժեշտ չափով չէին տիրապետում պատմական և մշակութային մանրամասներին, որպեսզի հակամարտությունը լուսաբանելիս տեղ չթողնեին կլիշեների համար: Հենց խնդրի մասին քաջատեղյակ, բայց միևնույն ժամանակ անկողմնակալ ձևով խոսելու ունակ հայ թղթակցի բացակայության հանգամանքը դրդեց ձեռնարկել «Սթորիթելինգը լրագրության մեջ» վերապատրաստումը», — պարզաբանում է բասկ լրագրողը, որի թղթակցություններն Իրաքի, Սիրիայի և այլ պատերազմներից՝ զբաղեցրել են Deutsche Welle, Al Jazeera և Middle East Eye պարբերականների գլխագրերը:
Աշխատաժողովը կազմակերպված էր երկու մասով. օրվա առաջին կեսը նվիրված էր տպագիր, ֆոտո և վիդեոլրագրության տեսությանը, այդ թվում՝ պատմությունները միջազգային մամուլին ներկայացնելու և լուսանկարչական կամ տեսանկարահանող խցիկից օգտվելու հարցերին: Երկրորդ հատվածում վերապատրաստվողները դուրս են եկել Գորիսի փողոցներ՝ «որսալու» պատմություններ տեղի համայնքի մասին, որը ստիպված է առերեսվել Ադրբեջանի ներկայությանն իր դարպասների մոտ՝ նախկինում հայկական հսկողության ներքո գտնվող Լաչինի շրջանի հանձնումից հետո: Այս վարժությունը հանդիսացավ ծրագրի ավարտական հանձնարարությունը մասնակիցների համար:
Երրորդ օրը նշանավորվեց Արցախի արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանի անակնկալ այցով, ով պատասխանեց հարցերի՝ կապված տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի և Արցախ մուտք գործելու առնչությամբ լրագրողների մոտ առաջացող խնդիրների վերաբերյալ: Լրատվամիջոցների հետ կապված մասնակի սահմանափակումները նախարարը հիմնավորեց տեղեկատվական հոսքերի վտանգով, որոնք, ըստ նրա, կարող են է՛լ ավելի վտանգել տարածաշրջանի՝ առանց այն էլ փխրուն անվտանգությունը:
27-ամյա Անահիտ Մարգարյան-Անտոնյանը դոկտորանտ է, որը Իսպանիայի հարավում գտնվող Կադիսի և Գրանադայի համալսարաններում իսպանալեզու աղբյուրների օգնությամբ հետազոտում է ցեղասպանությանն առնչվող հարցեր: Իր թեզի համար Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի արխիվներն ուսումնասիրելու նպատակով Հայաստան այցելելու ընթացքում նա դիմել է վերապատրաստման ծրագրին, «որպեսզի սովորի, թե ինչպես կարող է արտաքին աշխարհին ներկայացնել Հայաստանի բազմաթիվ հետաքրքրական պատմությունները»՝ որպես տեղական լրագրի արտահաստիքային թղթակից: «Դասընթացն ինձ սովորեցրեց երկրիս պատուհասած խնդիրները դիտարկել նվազ հուզականությամբ և առավել օբյեկտիվ դիտանկյունից, որպեսզի դրանց լուսաբանումն առավել համապատասխան լինի միջազգային ընթերցողի չափորոշիչներին», — ասում է նա:
Արցախի հանրային հեռուստաընկերության 33-ամյա հաղորդավար Անուշ Ղավալյանին այդ ամենը շատ ավելի քիչ հավանական էր թվում: «Երբ սկզբից միացա ծրագրին, հավատս չէր գալիս, թե հայ լրագրողի կողմից պատրաստված արցախյան պատմությունը կարող է ներկայացվել օտարերկրյա լսարանին: Ես համոզված էի, որ դրանք կմերժվեն՝ որպես սուբյեկտիվ կարծիք՝ անկախ հակառակն ապացուցելու ուղղությամբ մեր գործադրած մեծագույն ջանքերից», — խոստովանեց նա:
Վերապատրաստման հինգերորդ օրը Ղավալյանը մտքի հեղափոխություն վերապրեց: «Նրանք օգնեցին ինձ հասկանալ, որ խնդիրը թղթակցի ազգային պատկանելության մեջ չէ, այլ ներկայացված աշխատանքի որակի», — ասում է նա: «Եվ մենք այստեղ ենք հենց դրան հասնելու համար», — հավելում է դասընթացի ժամանակ ֆոտոլրագրություն դասավանդող Անդոնի Լուբակին, ով 2016 թվականին Սուրութուսայի հետ համահիմնադրել է Ronak Press-ը, և որի աշխատանքները հայտնվել են Associated Press, Newsweek և The New York Times պարբերականների էջերին:
Հեռանկարի այդ փոփոխությունն առավել ակներև դարձավ բոլոր մասնակիցների համար, ըստ BBC-ի օպերատոր և պրոդյուսեր Ջուան Աբդիի, որը վարում էր վիդեոլրագրության վերաբերյալ դասընթացը: Նա նշեց, որ վերապատրաստման ավարտին սովորողների մեծ մասը ցուցաբերեց «աշխատելու և Հայաստանի լրատվական ասպարեզում ինչ-որ բան փոխելու տենչ»: «Ես վստահ եմ, որ կարճ ժամանակ անց մեր վերապատրաստվողներից ոմանց անունները կտեսնենք խոշոր հրատարակությունների հեղինակային սյունակներում», — ասաց նա:
Ծրագիրն ավարտվեց հավաստագրերի շնորհման արարողությամբ, որին միացան ՀԲԸՄ Հայաստանի նախագահ Վազգեն Յակուբյանն ու ԵԱ երևանյան խմբի ղեկավար Հայկազ Նահապետյանը, ովքեր մասնակցեցին նաև նույն երեկոյան կազմակերպված հրաժեշտի ընթրիքին: «ՀԲԸՄ-ն մշտապես ձգտել է գտնել գործուն միջոցներ հայկական սփյուռքին ներգրավելու Հայաստանի զարգացմանն ուղղված իր ծրագրերում: «Սթորիթելինգը լրագրության մեջ» ծրագիրը սփյուռքի՝ ի դեմս ԵԱ Մադրիդի խմբի, միավորման հիանալի օրինակ է, որն ապացուցում է, որ նրանք մշտապես փորձում են գտնել միջոցներ, իրենց գործունեության ասպարեզներում, նպաստելու երկրի բարելավմանը», — ասում է Յակուբյանը:
Հայաստանում այս փորձնական ծրագրի մասին դրական լուրն անկասկած կտարածվի տեղի լրագրողների շրջանում, որոնք համակարծիք են իրենց սփյուռքյան գործընկերների հետ այն հարցում, որ Հայաստանի և Արցախի մասին աշխարհին պատմելու հմտությունների կատարելագործումն ազգային առաջնահերթություն է:
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը (ՀԲԸՄ) սփյուռքի հնագույն, համաժողովրդական և համահայկական կազմակերպությունն է: Հիմնված լինելով 1906 թվականին՝ ՀԲԸՄ-ի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Նյու Յորքում: ՀԲԸՄ-ը կրթական, մշակութային և մարդասիրական ծրագրերի միջոցով պահպանում և զարգացնում է հայկական ինքնությունն ու ժառանգությունը՝ յուրաքանչյուր տարի ազդեցություն ունենալով աշխարհով մեկ սփռված շուրջ 500,000 հայերի կյանքի վրա:
ՀԲԸՄ-ի և իր աշխարհասփյուռ ծրագրերի մասին հավելյալ տեղեկություն ստանալու համար կարող եք այցելել՝ www.agbu.org:
Ronak Press-ի համահիմնադիր Կառլոս Սուրութուսան Հայաստանից և Արցախից ժամանած թղթակիցներին ծանոթացնում է իրենց գործի նրբություններին:
Արցախի Արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը (կենտրոնում)՝ Ronak Press-ը ներկայացնող Անդոնի Լուբակիի (ձախից), Կառլոս Սուրութուսայի (աջից՝ երրորդը) և Ջուան Աբդիի (աջից՝ երկրորդը), ԵԱ Մադրիդի խումբը ներկայացնող Տիրան Կիլիկեանի (ձախից՝ երկրորդը) և Լևոն Գրիգորյանի (աջից), ինչպես նաև ՀԲԸՄ մեդիա վերապատրաստման մասնակից լրագրողների հետ:
Դոկտորանտ Անահիտ Մարգարյան-Անտոնյանը հարցեր է ուղղում Արցախի Արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանին (ձախից):
«Սթորիթելինգը լրագրության մեջ» ծրագրի և Ronak Press-ի թիմը՝ վիդեոլրագրության վերաբերյալ աշխատաժողովի ժամանակ:

Friday, April 25, 2025
Among the many hard lessons learned by the Armenians in the 2020 Artsakh War was their inability to mount a cohesive and compelling counterforce to the rampant false narratives disseminated in the international media by Azerbaijan and Turkey. By all accounts, this resulted in a clear bias in favor of these two countries, not only in the foreign media, but also the geopolitical and diplomatic communities. AGBU Young Professionals (YP) of Madrid, Spain decided to take action in the form of a six-day workshop in Armenia called Storytelling in Journalism: From Hard Data to Harder Narratives.
YP Madrid Chair Diran Guiliguian further explained the motivation. “Armenia clearly lost the communications war in Artsakh. That’s because we didn’t have a solid strategy to coordinate our efforts during the war. It’s also because we spent the better part of it talking to each other instead of addressing the outside world. Uncertain about how to approach the issue, it took the advice of a foreign journalist for us to come up with a media training program.”
Happening in Armenia’s southern city of Goris from August 2-7, the program put the energetic team of Ronak Press in a room with budding and working journalists from Armenia and Artsakh to teach them to reach international audiences with stories from home.
A non-profit based out of the Basque Country in Spain, Ronak convenes world reporters working in print, photo and video to cover war stories from hotspots along the 33rd parallel from Western Sahara in Africa to Eastern Baluchistan in West Asia. The group of five has also conducted media workshops for local reporters in Algeria, Libya and Iraqi Kurdistan.
“During the war in Artsakh, I noticed that many local journalists engaged in self-censorship and propaganda to aid the Armenian cause,” says Karlos Zurutuza, the Ronak Press co-founder who initially suggested the program in Armenia to Guiliguian and later led the charge on print journalism. “At the same time, you had battle-hardened war reporters from abroad who, while on the ground, lacked the historical and cultural bandwidth to cover the conflict in a way that didn’t give way to clichés. It’s that vacuum – of an Armenian reporter capable of talking about the issue in an informed and unbiased manner – that prompted the Storytelling in Journalism training,” explains the Basque journalist whose reporting on war in Iraq, Syria and elsewhere has colored the headlines of Deutsche Welle, Al Jazeera, and Middle East Eye.
The workshop was organized in two parts, with the first half of the day spent learning about the theory behind print, photo and video journalism, including the art of pitching stories to the international press and handling a photo and video camera. The second part pushed trainees to hit the streets of Goris to hunt for stories about the local community, who must contend with an Azerbaijani presence at its gates, following the handover of the previously Armenian-controlled region of Lachin. This exercise served as their end-of-program assignment.
The third day was punctuated with a surprise visit from Artsakh Foreign Minister David Babayan, who answered questions about the ongoing situation in the region and the issues faced by journalists in accessing Artsakh. The minister substantiated the partial ban on the media by citing the threat of information leaks that he claimed could further endanger the already fragile security of the area.
Anahit Margaryan Antonyan, 27, is a Ph.D. student researching genocide in Spanish sources at the universities of Cádiz and Granada in southern Spain. On break and in Armenia to explore the archives of the Armenian Genocide Museum and Institute for her thesis, she applied to the training program to “learn to export the many deserving stories of Armenia to the world” in her capacity as the occasional contributor to a local newspaper. “The course taught me to look at the issues facing my country from a less emotional and more objective standpoint so that their coverage may better meet the standards of an international readership,” she says.
For Anush Ghavalyan, 33, an anchorwoman with Artsakh Public TV, the chances of that happening seemed far less likely. “When I first joined the program, I didn’t believe that stories from Artsakh produced by an Armenian journalist could appeal to foreign audiences. I was convinced that they would be brushed off as subjective despite our best efforts to the contrary,” she admitted.
Five days into the training, Ghavalyan experienced a thought revolution. “They helped me understand that it’s not about the nationality of the reporter, but rather the quality of the work being submitted,” she says. “And that’s exactly what we were here to achieve,” adds the photojournalism trainer for the course Andoni Lubaki, who co-founded Ronak Press with Zurutuza in 2016 and whose works have appeared in the Associated Press, Newsweek and The New York Times.
That change of perspective became more obvious to all the participants, according to Jewan Abdi, a staff cameraman and producer with the BBC who led the course on video journalism. He noted that by the end of the training the majority of the students exhibited “a hunger to work and bring about change” in the news industry in Armenia. “I’m sure it won’t be long till we see the names of some of our trainees in the bylines of major publications,” he said.
The program concluded with a certificate handout ceremony joined by AGBU Armenia president Vasken Yacoubian and YP Yerevan chair Haykaz Nahapetyan, who also attended the farewell dinner organized later that evening. “AGBU has always sought out meaningful ways to engage the Armenian diaspora in its projects for the betterment of Armenia. The Storytelling in Journalism program is the perfect example of a Diaspora group, in this case our YPs in Madrid, proving that they are constantly thinking of ways to help improve the country in their respective fields,” says Yacoubian.
The good news about this pilot program in Armenia will undoubtedly spread among local journalists who agree with their Diaspora counterparts that mastering the art of telling the Armenia and Artsakh story to the world is a national priority.
The Armenian General Benevolent Union (AGBU) is the world’s largest non-profit organization devoted to upholding the Armenian heritage through educational, cultural and humanitarian programs. Each year, AGBU is committed to making a difference in the lives of 500,000 people across Armenia, Artsakh and the Armenian diaspora. Since 1906, AGBU has remained true to one overarching goal: to create a foundation for the prosperity of all Armenians. To learn more visit www.agbu.org.
Ronak Press co-founder Karlos Zurutuza explains the tricks of the trade to reporters from Armenia and Artsakh.
Artsakh Foreign Minister David Babayan (center) with Andoni Lubaki (left), Karlos Zurutuza (third from the right) and Jewan Abdi (second from the right) of Ronak Press, Diran Guiliguian (second from the left) and Levon Grigorian (right) of YP Madrid and the journalists attending AGBU’s media training program.
Ph.D. student Anahit Margaryan Antonyan asks questions of Artsakh Foreign Minister David Babayan (left).
Trainees of the Storytelling in Journalism program and Ronak Press team during a workshop on video journalism.