Երեքշաբթի, 24 Մարտի, 2026
Երեկ երեկոյան՝ օգոստոսի 27-ին, ադրբեջանական զինուժը կրակ է բացել Գեղարքունիքի մարզի Կութ սահմանամերձ գյուղի ուղղությամբ՝ թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանը: Տեղեկությունը «Արմենպրես»-ի զրույցում հաստատեց Կութ համայնքի ղեկավար Սիմա Չիտչյանը՝ նշելով, որ հակառակորդը կրակել է մարդկանց տների վրա՝ վնասելով տանիքները:
«Մի քանի տանիք է ծակվել, մի քանի տան պատերն են քերծվել: Փառք Աստծո, ուրիշ վնաս չի եղել», — «Արմենպրես»-ի ասաց Կութի համայնքապետը՝ հավելելով, որ իր տպավորությամբ՝ թշնամին դիտավորյալ հենց գյուղի ուղղությամբ էր կրակում:
Չիտչյանի խոսքով՝ կրակոցները եղել են 22:00-ից 23:00-ն ընկած ժամանակահատվածում: Բարեբախտաբար, այդ ժամին դրսում ոչ ոք չի եղել և բնակիչներից որևէ մեկը չի տուժել: Կրակել են հրաձգային տարբեր զինատեսակներից՝ ինքնաձիգ, գնդացիր: Դրանից հետո կրակոցներ կամ այլ միջադեպեր չեն եղել:
Այս պահին ընդհանուր վիճակը գյուղում, Սիմա Չիտչյանի խոսքով, հանգիստ է:
Կութ համայնքը Գեղարքունիքի սահմանամերձ գյուղերից է, որը տեղակայված է Սոթք գյուղի հարևանությամբ՝ դեպի Քարվաճառ տանող ճանապարհին: Կութը մտնում է Գեղամասար խոշորացված համայնքի մեջ: Վերջին ամսվա ընթացքում հայ-ադրբեջանական սահմանի այս հատվածում պարբերաբար կրակոցներ և միջադեպեր են լինում:

On August 27 in the evening, the Azerbaijani armed forces opened fire at Armenia’s bordering village of Kut in Gegharkunik province, targeting the civilian population, Kut community leader Sima Chitchyan told Armenpress, stating that the Azerbaijani forces fired at people’s houses and damaged their roofs.
Sima Chitchyan stated that she has an impression that the Azerbaijani side has deliberately fired towards the village.
The shots were fired from 22:00 to 23:00. “Fortunately, no one was out at that time and none of the residents has been injured. They have fired from various firearms – rifle, machine gun. After that no shots or other incidents have been registered. At the moment the situation in the village is calm”, Sima Chitchyan said.