Մերկելը հայտարարել է 40 հազար աֆղան փախստական ​​ընդունելու Գերմանիայի պատրաստակամության մասին
Գերմանիան կընդունի ոչ միայն Բունդեսվերի եւ ԱԳՆ-ի աֆղանցի պաշտոնյաներին, այլեւ Աֆղանստանի այն քաղաքացիներին, ովքեր ապաստանի կարիք ունեն: Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելն Ավստրիայի իր գործընկեր Սեբաստիան Կուրցի հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, փոխանցում է Spiegel-ը:
«Մենք միշտ ասել ենք, որ ցանկանում ենք ընդունել ոչ միայն Գերմանիայում աշխատող տեղացի աշխատակիցներին, այլեւ այն մարդկանց, ովքեր հատուկ կերպով ներգրավված էին Գերմանիայի հետ աշխատանքներում… Մենք բոլորս տեսանք պայմանները Քաբուլի օդանավակայանում… Ընդունվել են նաեւ մարդիկ, ովքեր ապաստանի կարիք ունեին»,- ասել է Մերկելը:
Նա հավելել է, որ Գերմանիան ակնկալում է աֆղանական տարածքից տարհանել մինչեւ 40 հազար մարդու: Ընդ որում, կանցլերը ուշադրություն է հրավիրել նրա վրա, որ մնում է պարզել, թե այս թվից քանիսն իրականում կցանկանա հեռանալ Աֆղանստանից: Ամեն ինչ կախված կլինի այն պայմաններից, որոնք զինյալները կստեղծեն երկրում, նշել է Գերմանիայի ղեկավարը:

According to the calculations of the Office of Ombudsman of Artsakh, up to 40,000 residents of Artsakh have been left without shelters due to the recent war unleashed by Azerbaijan, Ombudsman Artak Beglaryan said at a press conference today.
“According to our calculations, up to 40,000 people have been left without shelters only due to the military operations and the occupation of territories due to the political agreement. Most of these people have already returned to Artsakh”, he said.
Beglaryan stated that the issue of temporary shelters should be solved for these people at first.