Շաբաթ, 7 Մարտի, 2026
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի հետևանքով հայկական կողմի զոհերի թիվը 3773 է, 243 զինծառայողի գտնվելու վայրն անհայտ է: Վարչապետն այս մասին ասաց ԱԺ-ում Կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ:
«Կառավարության 2021-2026 թվականների գործունեության ծրագիրը ներկայացնում եմ արտառոց պայմաններում: 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ծանր հետևանքները, պատերազմի ընթացքում մեր ունեցած 3773 զոհերը, 243 զինվորների գտնվելու վայրը անհայտ լինելու հանգամանքը, մեր գերեվարված զինվորների մի մասի դեռևս վերադարձած չլինելու փաստը, հազարավոր տեղահանվածները, Արցախում և Հայաստանում ստեղծված ոչ սովորական և բարդ սոցիալ-տնտեսական վիճակը, Հայաստանի և Արցախի շուրջ ահագնացող անվտանգային մարտահրավերները, Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ադրբեջանական զինված ուժերի ապօրինի ներխուժման հետևանքով Սոթք-Խոզնավար հատվածում առկա ճգնաժամային իրավիճակը, նոյեմբերի 9-ից հետո ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ եռակողմ հայտարարության պարբերական խախտումները և դրա հետևանքով նոր զոհերի առկայությունը, միջազգային լարված դրությունը, կորոնավիրուսի շարունակվող համավարակը արտառոց են դարձնում այն միջավայրը, որում քննարկում ենք կառավարության ծրագիրը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Փաշինյանը:
Նա հավելեց, որ այս քննարկումը, սակայն, պիտի լինի ոչ միայն խնդիրների ու մարտահրավերների արձանագրման, այլև դրանց պատճառների և ծագումնաբանության մասին և ամենակարևորը՝ պիտի լուծման ուղիներ նախանշի՝ կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և նաև ռազմավարական հեռանկարի առումով, որովհետև ակնհայտ է, որ ՀՀ-ն գտնվում է ճակատագրական ու շրջադարձային հանգրվանում, մի կետի վրա, որտեղից շարունակությունը վճռորոշ է լինելու մեր պետության և պետականության համար:

Number of Artsakh war casualties is 3773, another 243 MIA – says PM Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan announced to lawmakers in parliament that the number of the Armenian side’s victims of the 2020 war is 3773, with another 243 classified as missing in action.
“I am presenting the 2021-2026 government program in unusual conditions,” the prime minister said during debates of his administration’s 5-year action plan.
“The grave consequences of the 44-day war, our 3773 victims of the war, the fact that 243 soldiers are still missing, the fact that some of our captive soldiers haven’t yet returned, the thousands of displaced persons, the unusual and difficult social-economic state in Artsakh and Armenia, the alarming security challenges around Armenia and Artsakh, the crisis situation in the Sotk-Khoznavar section as a result of the unlawful invasion of the Azerbaijani armed forces into Armenian sovereign territory, the periodical violations of the November 9 trilateral ceasefire statement and resulting new casualties, the tense international situation, the continuing coronavirus pandemic make this environment in which we are discussing the government program unusual,” PM Pashinyan said.
He called for the discussions to be not only about problems and challenges, but also their origins and causes, and most importantly solutions, because right now Armenia is standing at a turning point and its further course is going to be fateful for its future.